Skip to Content

Bazger.cz

Online magazín

Zábavný středověk

Zábavný středověk

Closed
by Březen 6, 2019 Kultura

Už v této době vysedávali lidé v hostincích, kde často posilněni alkoholem se věnovali hazardu. Nečastěji byly ke hrám používány kostky. Z názvu je patrné, že se tehdy jednalo o skutečné části kostí, které se mohly používat i k věštění, nebo losování.
Pak se do nich začali dělat zářezy a postupně i jako dnes, puntíky. Tehdy začaly sloužit k losování náhodných čísel. Vznikla tak hra v kostky, ale i jako součást jiných her, zejména deskových. Ze začátku měly kostky různé tvary, ale až ve středověku dostaly formu, jakou známe dnes.
Tehdy byly jednou z nejhranějších her. Šlo o nejjednodušší formu hry, při níž rozhodovalo štěstí. Tedy, není potřeba u takové hry přemýšlet. Proto pronikla až do nejnižších vrstev.
volterra město
Ano, i chudí se dokázali bavit. Sice pracovali od svítání do soumraku, ale také měli spoustu svátků, kdy se mohli věnovat zábavě.
Stará desková hra Vrhcáby je hra pro dva hráče. Její původ si můžou přičíst staří Sumerové asi tak 5 000 let před naším letopočtem. Hrály se v Římě, Řecku a do celé Evropy se rozšířili právě ve středověku. V této hře už nezáleží jen na štěstí při házení kostkami, ale jsou důležité taktické dovednosti hráče. Na desce měl každý z hráčů patnáct kamenů a v ruce dvě kostky. Díky nim posunoval po hrací desce kameny.
Ale to by nebyl ten správný, kdyby se neobjevili falešní hráči. Snažili se, aby ošidili co nejvíce důvěřivých a výhry chtivých hráčů. A proto se z nejoblíbenější hry stala i nejodsuzovanější.
Kostka falešného hráče byla upravená zbroušením části okraje, nebo byla na jedné straně zatížená.
Ale anikarty nezůstávaly pozadu. Jejich původ sahá zřejmě do staré Číny a do Evropy se dostaly díky křižáckému tažení. Záznamy o nich byly nalezené už na přelomu 13. a 14. století.
I ony se staly populární napříč všemi sociálními vrstvami.
V českých zemích dosáhly největšího rozmachu v době po husitské revoluci. Kněží se proti nim stavěli, ale nebylo jim to nic platné.
Karty se hrály hlavně mezi nejnižšími vrstvami, hlavně v krčmách. V pohostinských zařízeních, kam chodívali šlechtici a církevní hodnostáři, se hrávaly šachy.
muzeum středověku
V krčmách, hlavně ve městech, se hrály kuželky, kroket, pétanque a jiné. Ale i skořápky mají své kořeny už v této době.
Ale do krčmy přicházeli i hudebníci, zpěváci, mimové, tanečníci a potulní kejklíři a bavili tak lidi v chudších hostincích. Středověký hudebník hrál na flétnu, dudy, fujaru, loutnu, niněru, šalmaj, ale také na velkou řadu bubínků.
Ani divadlo nepřišlo zkrátka. V té době odzvonilo starým slavným hrám. Představení ale sloužila církvi, která pojala divadlo jako svou propagandu. Vzhledem k tomu, že obyčejný lid neměl nic z kázání, která probíhala pouze v latinském jazyce, se církev rozhodla využít divadla k přiblížení legend a křesťanských příběhů i pro ty nejprostší. Hry byly hrány v kostelích.

4.0
01
Previous
Next