Toulám se …

Občas vložím foťák do brašny a jdu někam do přírody. Je to relax, člověk udělá něco pro zdraví a nakonec se většinou vždy podaří vrátit se s nějakým úlovkem. Tedy s hezkou fotkou. Zkouším různé záběry, detaily rostlin, vážky, ptáky, i divočáky, když se zadaří, různá zákoutí, lesní cesty, panorama, krajinu. Když zjistím, že už mám v nohách moře kilásků, je čas na návrat domů. To se pak těším, až vložím kartu do “písíčka” a koukám, jak se snímky povedly.

Podobně to mám vlastně kdekoliv. Kam přijedu, tam se vydám do okolí. Navštěvuji často Novopacko, kraj kolem Městce Králové, ale rád jezdím i na Slovensko, sever Moravy, do jižních Čech. Ono je vlastně všude krásně, jak s oblibou říkám, vždy záleží na úhlu pohledu. Moc se mi líbilo i v Praze. Janáčkovo nábřeží, Petřín, zoologická zahrada, prostě prima lokace pro pořízení fotografií. A když je pěkné počasí, tak jde vše samo.

Nejhezčí je samozřejmě čas dovolených a navštívená místa s tím spojená. Nebo víkendové výlety do hor a lesů. Je mnoho míst, kam bych se ještě rád podíval. Také a především v zahraničí. V rámci naší republiky se chci ještě podívat například na Vysočinu, do Krušných hor, Jeseníků, a taky na Pálavu. Zmíněné Slovensko nemám procestováno téměř vůbec. Pouze Kysuce, Vysoké Tatry a Demänovskú dolinu. Snad se tam někam brzy vydám zas.

Nejsem příznivcem velkých báglů s technikou, tak se snažím sbalit sebou jen to nejnutnější. Zrcadlovku, dva vhodné objektivy, nabíječku a hlavně dostatek SD karet. To se pak jde o dost lépe do všech těch kopců. I tak je co tahat. Je zvláštní, že v dnešní době ještě není kvalitní foťák o velikosti mobilu, s kapacitou baterie tak na týden. Určitě se jednou dočkáme. Vše jde rychle kupředu. Prakticky největší a také nejdražší je stále dobrý objektiv.

Zkoušel jsem i fotit mobilem, ale výstup stále není takový, jaký bych od foťáku očekával. Můžou za to i čipy. Obraz je navíc stále dost plochý a hloubka ostrosti nevýrazná, dokud není použit nějaký software. Jsou borci, kteří fotí mobilem krásně, dokonce svatby, krajiny, zvířata, ale to není cesta, kterou chci jít. Jsem celkem věrný Nikonu a věřím, že se technologie jednou dostanou na takovou úroveň, že výbava nezabere půl kufru v autě.

Toulám se. Prostě fotím, kudy chodím. Právě krajina naší republiky je rozmanitá a úžasná. Je tolik míst, která stojí nejen za fotku, ale za ten pohled vůbec. Když člověk stojí na vyhlídce a vidí všechna ta údolí a kopce, až mrazí z toho vědomí, jak krásný je dar života. Někdy se i podaří zachytit to prostřednictvím fotografie. Stále třeba čekám na vhodnou chvíli, dobré počasí i světlo, abych navštívil Hoření Paseky. Tam je ta scenérie skutečně překrásná …