Neobyčejný den

Jak náročný je vlastně takový svatební den pro fotografa nebo fotografku? Tak pokud se sám žení či sama vdává, může to být zajímavé stát před objektivem a nemyslet na nastavení clony a vyvážení bílého spektra. Ale vážně, co vlastně obnáší fotografování svatby? Je to především zodpovědnost. To na prvním místě. Pro všechny je to den s velkým D a fotky zůstanou věrnou vzpomínkou na ojedinělý životní zážitek.

Příprava na svatbu je důležitá. Je dobré a vlastně nutné vědět nejen veškerá data, časy, ale i znát podmínky i přání. Všechno je potřeba domluvit předem, prohlédnou mapy, místa, interiéry, zákoutí. Některé páry mají i natolik zvláštní a zajímavé představy, že o překvapení není nouze. Nicméně fotografa nesmí nic vyvést z míry a naopak každá nestandardní situace měla by být na fotkách vidět.

Příjezd fotografa nesmí zastínit ostatní, měl by však přijet včas. Následuje seznámení s dalšími hosty a focení. Líčení a česání nevěsty, příjezd ženicha, přípravy a zdobení automobilů, nic nesmí fotograf pominout. Fotit odjezd kolony a být včas na dalším místě je také někdy krkolomné. Samotný obřad rovněž vyžaduje dodržení určitých principů a zvyků, neřku-li nařízení. Vůbec není jedno, kde fotografující stojí a nemyslím tím hledisko optimálního záběru.

Fotografie novomanželů, rodiny, výběr vhodných lokalit a míst s ohledem na počasí a pozici slunce, to je teprve oříšek. Vždy se nakonec rozlouskne i když někdy je původní plán zcela odlišný. Akční pózy před oslavou, rozbitý talíř, hostina a především tančící kreace všech zúčastněných, vše bývá zkouškou pro každého. Fotografa nevyjímaje. Přitom stále je třeba mít na mysli, aby žádný svatebčan nebyl zvěčněn v nelichotivé poloze …

Tolik a velice stručně k samotné svatbě. Po akci začíná druhá a rozsáhlejší činnost fotografa. Úprava fotografií. Výběr elitních záběrů v některých případech i ze stovek snímků, ořez, editace, korekce, zkrátka celý postproces. Ten zabere desítky hodin. Někdy i několik dní práce. Dále je možné připravit fotky na tisk, výrobu fotoknihy a jiných předmětů. Cena za fotografování svatby se může zdát vysoká, ale věřte, že je za tím spousta poctivé práce.

Fotit svatbu je však pro každého fotografa radost i čest.

Váš den svatební lze si užít s jistotou, že fotograf zachytí vše podstatné, vhodné a krásné v jedinečné sérii snímků. V případě zájmu o mé služby neváhejte volat, psát, chatovat, určitě se domluvíme nejen na ceně, ale třeba také stylu a dalších podrobnostech. Věřím, že budete s výsledky mé práce spokojeni. Focení mě baví. Zároveň jsem si vědom toho, jak důležitý je výsledek a spontánní nasazení v daném okamžiku …