Linux

Myslím, že snad každý už slyšel slovo Linux. Pokud nevíte oč se jedná, tak tedy krátce.

Linux je operační systém stejně jako Windows. Pracuje a je postaven na úplně odlišném jádře než produkt firmy Microsoft, přesto se v něm člověk zorientuje velice rychle. Prostředí je možné upravit, nebo přímo stáhnout takzvanou distribuci, která také pomocí oken jednotlivých aplikací zobrazuje uživateli potřebnou operaci. Velkou výhodou Linuxu je to, že za něj nemusíte platit. Počítače s Linuxem bývají levnější, případně je možné zakoupit počítač bez systému a Linux prostě nasadit. Zvládne to téměř každý.

V Linuxu není úplně jednoduché instalovat programy psané pro Windows. Existují sice takzvané emulátory, ale spolehlivost není úplně zaručena. Proto je dobré hledat SW napsaný přímo pro jednotlivá “distra”. Velké množství software, který známe z Windows, má svou Linuxovou alternativu, nebo verzi přímo od tvůrců. Výhodou těchto speciálních programů a samotného systému je rychlost a stabilita. Dnes již není problém připojit k PC s Linuxem jakýkoliv hardware. Ovladače existují.

Donedávna ještě z pohledu fotografa nebylo o co stát. Upravovat fotky v systému s logem tučňáka nebylo nic příjemného. Situace se však radikálně změnila s novými verzemi některých aplikací a samozřejmě tomu napomáhá vývoj samotného OS. Práce s počítačem je intuitivní a příjemná a pokud se člověk s Linuxem tak nějak smíří, nic nebrání tomu, aby každá činnost probíhala ke spokojenosti všech. Na dnešních počítačích dokonce není problém instalovat Windows i Linux současně.

Programů pro úpravu fotografií je víc než dost i v Linuxu, ale jen některé mě celkem nadchly. Stálicí je Gimp. V něm je možné nejen provádět základní úpravy fotografií, ale možná je i práce ve vrstvách a hloubkové editace. Poněkud složitější ovládání však posouvá tento program k lidem, kteří mají více trpělivosti a času. Na základní úpravy jasu, kontrastu, stínů a dalších maličkostí postačí Shotwell. Ten mimo jiné zvládá skvěle i organizaci souborů. Dobrý je i DigiKam, nebo online editor Polarr.

Celkem dobrou volbou je skupina programů firmy Corel, samozřejmě jsou to placené verze. Osobně nejradši v Linuxu používám Darktable. Jde o plnohodnotnou fotokomoru. Vrstvy, práce s objekty, retuše a velké množství dalších možností umožňuje právě tento SW. Je velká škoda, že nemá svou linuxovou verzi také český Zoner. Ten je totiž v prostředí Windows alespoň pro mne jasnou jedničkou. Každopádně se ve světě Linuxu hodně změnilo i ve prospěch fotografie. Vyzkoušejte. Linux za to stojí.