Chceš fotit?

Tento článek mého Blogu bych chtěl věnovat všem, kteří s focením začínají, nebo o tom minimálně přemýšlí. Dále těm lidem, kteří už nějakou dobu fotí, a chtěli by se posunout trochu dál ve své práci.

Začátky nejsou jednoduché a skutečný fotograf se vlastně stále učí něco nového. Ať už je někdo profík, nebo teprve odhaluje tajemství světel a stínů. Vstupem na sociální sítě se vše ještě komplikuje. Někteří lidé chválí, co se do vás vejde a podporují člověka jak to jen jde, ale často se setkáte s kritikou. Ta sama o sobě není špatná, pokud je věcná a dokáže vás povzbudit. Někdo ovšem podá svůj názor tak, že fotograf ztratí chuť do dalšího focení. Bohužel tak kritizují i někteří borci, kteří fotí dlouho a mají něco za sebou, přitom neumí nováčka v oboru správně motivovat.

Foťte dál. Neberte unáhlené závěry a “hejty” tak vážně. Však oni sami nejsou dokonalí a pokud shodí vaši fotku ze zdi na Fejsu, nechte si ji vytisknout a pověste na zeď skutečnou. Za nějaký čas uvidíte sami, že krůček po krůčku se váš um a znalosti zlepšují. Focení je jako hra na klavír. Musí se pilovat a musí se tvořit stále. Sám se učím a snažím do každého snímku vložit něco nového. Přijdou také období, kdy se prostě nedaří, není to ono, ale zakrátko se to zlomí a objevíte ve své složce fotografii, která fakt stojí za to. I ti nejlepší umělci udělají jen pár dobrých záběrů za rok.

Technika vás neposune. Myslete na to, že investice do těch nejdražších přístrojů z vás neudělá profesionálního fotografa. Taky se neřadím do této kategorie, ale vím, že perfektní fotka může vzniknout i díky stroji za pár tisícovek, nebo dokonce prostřednictvím mobilu. Samozřejmě že z fullframe aparátů lezou hezké a ostré obrázky, jenomže ledabylý cvak hned nemusí mít stovky lajků na Instáči. Pokud člověk začíná fotit, opravdu stačí klidně bazarovka, hlavně aby to bylo funkční, čisté a s parametry, které vám budou vyhovovat po všech stránkách.

Stejně jako lidské oko má rohovku, čočku a sítnici, foťák je zařízen podobně. Nebudu tady probírat základní nastavení a jak v danou chvíli udělat co nejlepší fotku – je toho plný internet a stejně je každý záběr natolik specifický, že to většinou nesedí. Už při výběru foťáku je však třeba myslet na to, co chcete vlastně fotit. Na krajinu se totiž hodí úplně jiný objektiv než například na focení portrétů, nebo pro makro. A ne každý objektiv bude pracovat správně na těle fotoaparátu. Nechte si radši poradit. Důležité jsou také velikost čipu, rozsah ISO, a možnosti periferií.

Tak. Pořídili jste si výbavu? Máte chuť a nápady? Paráda. Cvak, šup s tím do compu. Ejhle – ta fotka je nějak fádní. Nebojte se, je to normální. Focením totiž práce fotografa nekončí. 80% snímků, které vidíte v galeriích většiny fotografů, prošlo editací pomocí nějakého speciálního programu. Principy by daly textu na další článek. Je nutno hledat takový software, který vám bude vyhovovat a který bude odpovídat vašim potřebám, znalostem i trpělivosti. Nezbývá opět než se učit, se učit, se učit. Já používám mimo jiné Zoner a ten bych doporučil všem.

Když vzniká fotografie, je to dobrý pocit, jakmile to člověka baví. Ne, nejsem specialista a machírek s Nikonem. V textu se prolíná osobní zkušenost a snaha pomoci vám všem. Hlavně lidem v počátcích jejich hobby. Fotit se dá v každém věku a všiml jsem si, že okolí začátečníků má velký vliv na jejich úspěch. Buďme proto tolerantní a buďme odvážní zkoušet nové věci. Věřte, že si každý se zájmem prohlédne fotografii naprostého amatéra, který do snímku dal vše. Začátky nejsou jednoduché, a lehké to není ani po letech.

No nic, už jsem toho napsal dost, jdu radši něco cvaknout 😀