Ceník

Velice individuální záležitostí je oblast ceny. Především je třeba upozornit, že pracuji vždy dle dohody a samozřejmá je smlouva o dílo. I to podtrhuje jistou úroveň. Lidský a přátelský přístup je samozřejmostí. Cena komplet práce je závislá na počtu hodin strávených nejenom v terénu, tedy s klientem, nebo v prostředí pro fotografování, ale také na době strávené nutnou a náročnou úpravou pořízených snímků. Kvalitní postproces nemalou měrou ovlivní celkový dojem z celého alba.

Uvedu například situaci kdy fotografuji nově otevřené zahradnictví pro reklamní účely. Zákazník žádá 30 záběrů, což obnáší několikanásobek pořízených snímků včetně aranží a seznámení se s prostředím. Proces nějaký čas zabere. Dalších několik hodin budou probíhat úpravy fotografií a jejich export. Celková orientační cena práce včetně média, nebo prostoru na serveru činí i tisíce korun. Sice jsou pryč doby, kdy člověk trávil celé dny ve fotokomoře, ale vše nahradily počítače.

Jiným příkladem může být zdokumentování společenských, kulturních, firemních a sportovních akcí, trvajících obvykle více hodin. V těchto případech je cena za práci fotografa určitě čtyřciferná, obzvlášť pokud se jedná o kompletní zakázku včetně fotoknihy, nebo fotoalba a pořízení stovek záběrů. Záleží na požadavcích klientů a představách o samotném průběhu. Není však třeba se lekat částek uvedených v tomto přehledu. Stojím nohama na zemi a umím překvapit…

Následující popis je pouze orientační a v celé řadě zakázek byla cena optimalizována.


Budu konkrétní. Vždy jednám fér. Každá hodina focení stojí v některých případech i 1000 Kč. V tomto segmentu jde o cenu pro klienta více než příznivou za jistou kvalitu a komplexnost služby. Vše je však především věcí dohody a individuálního přístupu.

Je třeba si uvědomit i to, že částka zahrnuje veškerou následnou práci po ukončení fotografování. Tedy kompletní korekci a úpravu fotografií, což jsou činnosti časově náročné a často přesahují dobu pořízení snímků. Sazba je na první pohled veliká, ale práce fotografa skutečně nekončí vypnutím fotoaparátu na konci akce.

Například 500 záběrů pořízených během 8 hodin. Tyto je nutné třídit a editovat s vědomím, že každý detail je rozhodující. Úprava může trvat dvanáct (i více) hodin. Včetně focení tedy 20 a více hodin práce. Čas pro komunikaci a dopravu už klient řešit nemusí.


Na druhou stranu dobročinné a charitativní události můžu fotit mimo tarify, případně zdarma. Někdy se dá aplikovat pro klienta příznivější cena za jednotlivé fotografie. Výsledný koeficient překvapivě sníží celkové náklady, obzvláště pokud jde o malé množství fotografií. Jak jsem již uvedl, vše je věcí dohody a uvedené příklady jen vykreslují možné částky. Záleží na mnoha okolnostech. Věřím, že se určitě dohodneme. Cena právě pro vás bude zajímavá.

Skutečně je to o domluvě a proto se nebojte poslat dotaz například přes formulář na stránce kontaktů. Za to nic nedáte. Pokud potřebujete fotografa, který opravdu vážně bere svoji práci a odevzdá fotky, jaké by sám chtěl mít v albu, pak jste na těch správných stránkách. Každou fotografii upravuji a rozhodně si zakládám na kvalitě. Nemám sice vybavení za statisíce, ale ze svých fotoaparátů se snažím dostat maximum. Výsledky si můžete prohlédnout například v mé Galerii fotografií.

Závěrem jen jedna poznámka. Neupravené fotografie neposkytuji.

Každé fotografování vyžaduje osobní přístup. Klikněte v menu na stránku s kontakty a neváhejte mi napsat, nebo zavolat pro domluvení všech detailů. K fotografování používám kvalitní fotografické vybavení značek Olympus, Panasonic a Nikon. Snímky osobně zpracovávám ve specializovaných programech. Výstupem je soubor digitálních fotografií, které předávám klientům na kartě SD, nebo flash, případně DVD. Lze domluvit i stažení z tzv. Cloudu a zhotovení fotoknihy.

Těším se na spolupráci.

Svět vnímám jako nekonečnou sérii snímků. Celek i detail, hry světel a stínů, tvary, umístění, barvy. Zkrátka fotím, kudy chodím …

Radovan Bazger